9 Mayıs 2009 Cumartesi

Yeterse Yeter Artık!!!

Van gogh ile ilgili 2001 yılında yazdığım yazının tamamının o kadar çok sitede, forumda kaynak gösterilmeden paylaşıldığını gördüm ki. Üstelik yazıyı gönderen kişi kendisininmiş gibi sahipleniyor. Sadece bu yazı değil elbet. Kütüphanelere giderek emek, zaman ve para harcayıp yaptığım araştırmaları internet ortamına aktarmak hata mı? Bu bilgileri paylaşmak istedim ama kolaycı insanlar bunu hak etmiyorlar. Nasıl bir zihniyet içinde olduklarını anlayamıyorum. Kendi düşünceleri dışında hoşlarına giden yazıları da forumlarda paylaşan bir yığın insan var ama insaf!!!

Lebriz'de yayınlanan sanat tarihi ile ilgili incelemelerim için de öyle. Çocuklar ödevlerini yaparken olduğu gibi alıyorlar. Ya okullarda araştırma nasıl yapılır, ödev nasıl hazırlanır öğretilmiyor ya da bu internet çocukları kolaya kaçıyorlar. Öğretmenler herkesin internetten aynı şeyleri kopyaladığını elbette fark ediyordur.

13-14 yaşlarındaki çocuklar tembellikten, bilinçsizlikten yapıyor da diğerlerine ne demeli? Bir makale ve yazı yazmanın da kuralları vardır. Birinin düşüncesini, yazısından bir bölümünü kullandığında onu kaynakta veya dipnotta belirtirsin. Sahiplenmezsin. Son derece medeniyetsiz bir davranış bu. Çok az sayıdaki saygılı insanı bunların dışında tutuyorum. Zaten google'da bir şey aradığında hep arakçıların siteleriyle karşılaşılıyor. Aynı bilgiler farklı sitelerde, forumlarda. Yeni bir şey yok. İçerikler o kadar yetersiz ki.  İyi ki kopyala yapıştır varmış!!!

İnternete içerik eklemek artık anlamsız gelmeye başladı. Bir yandan da birbirinin aynı, bireyselliği beceremeyen, bencilliği erdem sananların dışında az da olsa doğru düzgün insanlara sanat ve sanat tarihi ile ilgili yazıların faydalı olacağını bilmek düşüncesi de var.

2 yorum :

  1. cok uzulmussun ama bunlarla basedemezsin ben de yeri geldiginde hep bu konuya deginiyorum yanlisligini ve alinti yapiliyorsa da kaynak gostermenin onemini vurguluyorum ama anlayana...Herkesi kendi vicdani ile basbasa birak, sen calismalarina kendin ve bu bilgileri kendini gelistirmek icin kullanmak isteyenlerden esirgeme.

    YanıtlaSil
  2. Şenay Öztabak11.05.2009 21:06

    O kadar haklısın ki... ama internet ortamı maalesef ki hırsızlık ortamı oldu artık. Kimse kimsenin emeğine saygı duymuyor. Bence en azından bu bilgilerden gerçekten faydalanacak olan insanları düşün ve monalisa'nın da dediği gibi onlardan esirgeme. Zaten sen bunları karşılıksız yapıyordun, öyle düşün. ne demişler, iyilik yap denize at,balık bilmezse halik bilir. sevgiler

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...