10 Aralık 2013 Salı

Duvar Gerillası Banksy

Kapitalizm, savaş ve otorite karşıtı kara mizah içeren duvar resimleriyle ve Banksy takma adıyla tanınan, kimliği belirsiz İngiliz sanatçı duvar gerillası, sokak ressamı, politik aktivist ve yönetmendir. Kendini göstermemek için uğraşması ilginin daha çok üzerine çekilmesine neden olur. Bu konu şehir efsanesi haline gelir. 1974 yılında Bristol’da doğduğu kesinleşmemiş bilgiler arasında yerini alır. Gördüğünü iddia edenler, hatta sosyal medyada işçi tulumu giymiş fotoğrafını yayınlayanlar bile çıkar. Üstelik bu durum Banksy hayranları tarafından tepkiyle karşılanır.
   
Graffiti* sokaklarda boş duvarlara çoğunlukla sprey boyayla süslü yazılar yazılan veya resim yapılan; çoğunlukla yasak olan ve gizli uygulanan bir eylem. 90’larda çizmeye başlayan ve gittikçe postmodern bir kahramana dönüşen yeraltı sokak sanatçısı Banksy bu eylemin gizemini vurgular. Bristol, Brighton, Birmingham, Newcastle, Glasgow, Londra ve seyahat ettiği dünyanın başka kentlerinin duvarlarına ön yargıları protesto eden, düşündüren, dönüp baktıran, ince zekâ ürünü ve eleştirel graffitileri ile iz bırakır. Reklam panolarını elindeki boya fırçasıyla silen dev fareleriyle, Prenses Diana resimli İngiliz poundlarıyla, canlı farelerin ortaya salındığı sergisiyle, muhalif tavırlı çizgi dizi ‘The Simpsons’a eğlence sektörünün ardındaki gerçeği gösteren bir jenerik hazırlamasıyla kendinden söz ettirir.

Londra’da Tate, Paris’te Louvre, New York’ta graffiti sanatçılarına yer vermeyen Natural History, Moma, Metropolitan, Brooklyn ve Guggenheim müzelerindeki klasik eserlerin yanlarına üzerinde oynamalar yaptığı kopyalarını ve savaş karşıtı kendi çalışmalarını gizlice asarak korsan etkinlik düzenler. Kısa bir süre sonra bu durumu fark eden müze görevlileri müdahale edip kaldırırlar. Bu tür eylemleriyle sanat tutkunlarıyla, müzelerle ve galerilerle** dalga geçer. Sanat eserlerinin kapalı bir müze salonunda yüceltilmesine tepkisini gösterir. Ona göre sanat müzelerden sokağa inmelidir. Banksy 2005 yılında Filistin ziyareti sırasında İsrail’in Batı Şeria’da inşa ettiği güvenlik duvarının Filistin tarafına medyanın ilgisini çeken dokuz graffiti yapar. İki yıl sonra “karşı konulamaz çekicilikte bir boyama tahtası” olarak gördüğü duvarın bu kez Beytüllahim’deki bölümüne barış mesajlı resimlerini çizer...  Bu yazımın tamamını lebriz sanal dergi'de okuyabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:  Banksy'nin Kasvetli Parkı: Dismaland

*****Bu sayfalardaki yazıların tüm hakları yazara aittir. Sadece kaynak gösterilerek, yazar adı ve orijinal sayfanın aktif linki belirtilerek alıntı yapılabilir ve paylaşılabilir. Nalan Yılmaz adıyla tüm yazılar 'Creative Commons Attribution Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License' altında tescillidir.   2008-2015 Creative Commons License

0 yorum :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...