14 Haziran 2009 Pazar

Chocolate Dose

Bu çikolataları birkaç gün önce keşfetim. Tam da şekersiz kahvemin yanına küçük parça bitter çikolatalar ararken carrefour'da gördüm; gümüş renkli metal kutular içinde ve bitter. Dikdörtgen kutuların -9,5 x 11x 2,5 cm- kapağının üzerinde Vincent Van Gogh, Monet, Leonardo Vinci vb. gibi ressamların resimleri var. Kutunun kapağını açınca duyulan o nefis kakao kokusu harika bir şey. Çikolatalar bittikten sonra bu kutular içine çeşitli minik nesneler konularak değerlendirilebilir ya da kapakları duvara asılabilir. Salvadar Dali serisinde kapağın üzerindeki magnet güzel bir fikir. Küçük olan sakız kutusu gibi ama onun metali -5 x 8,5 x 2cm-. İçindeki parça çikolataların kakao yoğunluğu bana az geldi, yine de güzel. Yuvarlak kutular içinde %57 ve %70 kakao oranlı olanları varmış. Onu denemedim henüz. Yoğun kakao tadı almak isteyenler için Lindt'i önerebilirim. Kakao oranı %85. Günlük hayatta kullanıma yönelik nesnelerde detaylara ve estetiğe önem verilmesi ve birden fazla duyuya hitap edilmesi hoş.

*****Bu sayfadaki yazının ve fotoğrafların tüm hakları yazara aittir. Sadece kaynak gösterilerek, yazar adı ve orijinal sayfanın aktif linki belirtilerek alıntı yapılabilir ve paylaşılabilir. Nalan Yılmaz adıyla tüm yazılar 'Creative Commons Attribution Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License' altında tescillidir.   2008-2017 Creative Commons License

2 yorum :

 1. Sayın Yılmaz,
  Maalesef yeni keşfettiğim ancak bundan sonra sürekli takip edeceğim blogunuz için öncelikle takdirlerimi kabul ediniz lütfen.
  Sonrasında ise 1 Haziran 2009 tarihli kitsch yazınız üstüne eklediğiniz bu sevimli 'chocolate dose'lar konusundaki yazınızı görünce aslında kitsch'leri hayatımızın çok içinde o kadar da kötü yaşamadığımızı, ancak bilimsel olarak hep eleştirdiğimizi düşündüğümü söylemeden edemeyeceğim. Sanatın 'biricikliği' önünde her zaman saygıyla eğilmek gerekse de ve Van Gogh 'Yıldızlı Gece' adlı eserini bir çukulata kutusu içerisinde görecek olsaydı ne hissederdi bilemeyecek olsam da, bu denli bir yayılma alanına sahip ürünlerin de bir başka toplumsal işlevi var gibi geliyor bana.
  Sevgi ve saygılarımla..

  YanıtlaSil
 2. haklısınız. kitsch'i sanki küçümser bir ifadeyle tanımlarken bu kutuları hoş bulmam bir çelişki gibi duruyor. van gogh hayatını ortaya koyarak ürettiği resimlerini böyle endüstriyel kullanım nesneleri üzerinde görse ne düşünürdü bilemiyorum. bildiğim onun içinden taşan coşkuyla insanlara mutluluk vermek istemesi. paha biçilmez resimlerini edinebilmek imkansıza yakın olduğundan ona ait bir şeyleri bir başka mutluluk kaynağı çikolata ile birlikte görmek hoşuma gitti. günlük kullanım eşyası üzerinde sanat eserinin bir kopyasının olması ya da çağrışımda bulunması belki sanatın o ulaşılmazlığına da karşı bir duruş olduğu için, ama taklitliği ve ucuzluğu onu kitsch yapıyor bir yandan da.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...