26 Nisan 2016 Salı

Heinz Mack: Işık, Renk, Hareket ve Ritim

Sanatım, dünyanın tüm çirkinlikleri giyinmiş perişanlığına, mutlak güzellik ile karşı duruş niteliğindedir.” sözlerinin sahibi Alman sanatçı Heinz Mack’ın Sakıp Sabancı Müzesi’nde 18 Şubat’ta açılan sergisi 17 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek. Müzede 2 Eylül’den 10 Ocak’a kadar süren bir önceki sergide ‘ZERO. Geleceğe Geri Sayım’da uluslararası sanat ağı  ZERO’nun üç kurucu üyesinden biri olan Heinz Mack’ın da eserleri yer alıyordu.  O sergide de görülen terastaki anıtsal çalışma ‘Dokuz Sütun Üzerindeki Gökyüzü’ ile birlikte, ‘MACK. Sadece Işık ve Renk’ adlı kapsamlı sergi, öncü sanatçının 1950’lerden 2015 yılına kadarki 100’den fazla eseriyle 60 yıllık sanat kariyerini takip etme fırsatını sunuyor. Sergiye konferanslar, eğitim programları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler ve bir katalog eşlik ediyor.

Müzenin üç kattaki sergi salonlarında Resim, Heykel, Sahra Projesi, Mürekkep Çizimleri, Çöl Rölyefleri, Kinetik ana başlıklarıyla sanatçının rotorları, ışıklı objeleri, duvar ve yer rölyefleri, heykelleri, kâğıt üzerine Hint mürekkebi, pastel, füzen ile çizimleri, grafikleri, “Kromatik Takımyıldızlar” adlı çok renkli tuval resimleri ve açık alanlar için tasarladığı yerleştirmeleri görülüyor. 1960 sonrası doğanın sanatsal mekânlara dönüştüğü Arazi Sanatı’nın örneği çöl yerleştirmelerinden ikisi müzenin galerilerindeki zeminlere uygulanmış. Çöl kumuyla oluşturulan bu yerleştirmeler ışığı ön planda tutarken doğal ve yapayın birlikteliğini de ortaya koyar. Farklı tekniklerde ve malzemelerle çalışmayı tercih eden Mack, o malzemenin içyapısını çözmeyi ve maddenin görünümünü tamamıyla değiştirip ruh katmayı hedefler. Çocukluğu ormanlarla çevrili kırsal alanda geçen sanatçı doğadan dönüştürülen endüstriyel formlarla ilgilenir. Teknolojinin doğayı ve insanlığı yok edici yanı olmakla birlikte onun içindeki yapıcı ruhu ve enerjiyi açığa çıkarmayı önemser.


Anıtsal heykellerinin ışığı görünür yaparken doğadaki gibi yansımalarını göstermek görevi de bulunur. Işık stellerinde, ışık rotorlarında, ışık kabartmalarında, ışık küplerinde, hafif kinetik veya statik soyut heykellerinde hep bu ışığı taşıyıcı görev ve ışığın biçimsel ilkelerinde felsefi özü arayış göze çarpar. Sanatçı mermer, kireçtaşı, kuvarsit, granit, alçı, altın yaldız, seramik, ahşap, çelik gibi alışılmış malzemeler kullanmakla beraber; hareketli objelerinde cam, kontrplak, mukavva, strafor, pleksiglas, elektrikli aksesuarlar, motor, ayna, mercek, plastik, alüminyum vb. malzemeleri de farklı yöntemlerle bir araya getirir. 


Teknolojinin estetik bir öğeye dönüştüğü, ışık ve gölgenin şiirsel olabildiği kinetik heykellerde yansıtıcı yüzeylerle ve elektrikli düzenlemelerle izleyicinin bakışı ve parlak ışıkla etkileşimi önem kazanır. Rotorlarında tekrarlanan hareket titreşim -Mack’a göre “huzursuzluğun huzuru”- yayar. Sanatsal amaç ışığın, yapının, hareketin ve dönüşümün ideal birleşimle görselleştirilmesidir. Böylece durağanın içindeki gizli enerji de açığa çıkar.


Sanat eğitimi yanında felsefe eğitimi de alan sanatçı gelenekselci Doğu kültürleri, soyut ve büyüleyici bulduğu İslam sanatları; ona karşıt somut, dışavurumcu Batı sanatı ve aralarındaki etkileşimler üzerine düşünür. Ayrıca ‘Doğu sanatının, bütün dünyada Batı sanatı kadar ne zaman tanınacağını’ da merak eder. Geometrik formlu ve renkli çalışmalarında, bazı heykellerinde ve rölyeflerinde yinelemelerle elde edilen süslemeye yönelik İslam sanatı etkilerinin yansımaları görülür. Üç boyut izlenimi veren rölyeflerdeki keskin formların tekrarında belirli bir düzensizlik de gözlenir...Yazımın devamını lebriz sanal dergi'de okuyabilirsiniz.

*****Bu sayfadaki yazının ve fotoğrafların tüm hakları yazara aittir. Sadece kaynak gösterilerek, yazar adı ve orijinal sayfanın aktif linki belirtilerek alıntı yapılabilir ve paylaşılabilir. Nalan Yılmaz adıyla tüm yazılar 'Creative Commons Attribution Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License' altında tescillidir.   2008-2017 Creative Commons License

0 yorum :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...